Po několika letech příprav začal v březnu 2011 režisér David Ondříček natáčet nový film Ve stínu. V současné době probíhá postprodukce filmu, premiéra je plánována na 13. září 2012. Autorem původního scénáře kriminálního dramatu na pozadí dramatických dobových událostí 50. let je Marek Epstein, držitel několika prestižních ocenění (Hartley-Merrill Prize, několikanásobné ocenění v Cenách Sazky), autor scénářů k českým filmům Roming nebo Václav, za nějž společně s Jiřím Vejdělkem získali cenu pro nejlepší scénář na MFF v Šanghaji a byli nominováni na Českého lva.

Vzhledem k náročnosti projektu museli producenti David Ondříček a Kryštof Mucha zajistit financování z domácích i zahraničních zdrojů.

„S producentem Kryštofem Muchou jsme sháněli finance čtyři roky. Dvakrát jsme film odložili, Marek Epstein napsal sedmnáct verzí scénáře,“ popisuje úsilí o vznik snímku David Ondříček. „Pokud bych to měl absolvovat znovu, odmítl bych. O to větší je Ve stínu výzva, pro mne a všechny zúčastněné.“

Film Ve stínu vzniká v česko-slovensko-polsko-izraelské koprodukci. Producenty filmu jsou David Ondříček (Lucky Man Films) a Kryštof Mucha, koproducenty Jacek Naglowski a Agnieszka Janowska z polské produkční společnosti Centrala Film a za Slovensko Patrik Pašš (Trigon Production). Koproducentem je rovněž Ehud Bleiberg-Bleiberg Entertainment, dále společnost RWE, Barrandov Studio, Avion Film, hlavním partnerem je TV Nova, mediálním parterem je HBO.

Realizaci filmu Ve stínu podpořili jak Státní fond pro podporu a rozvoj české kinematografie, tak evropský fond Eurimages, bez jehož finančního přispění by snímek nemohl vzniknout. Film podpořilo hlavní město Praha a rovněž Polský filmový institut„Od počátku jsme usilovali o to vytvořit velký evropský projekt, na němž by spojili síly zástupci kinematografií středoevropského regionu – Česka, Polska, Slovenska i Německa, a to jak v oblasti financování filmu, tak prostřednictvím hereckého obsazení nebo jako členové nejužšího tvůrčího štábu,“ říká producent Kryštof Mucha. „Ve stínu nabízí nejen atraktivní detektivní zápletku na pozadí skutečných reálií, ale především silný příběh o hledání pravdy bez kompromisů a jsem přesvědčen, že právě díky tomu bude film schopen oslovit i mezinárodní publikum,“ dodává producent.

Film byl natáčen v březnu a dubnu 2011, premiéra je plánována na 13. září 2012. Snímek do domácích kin uvede společnost Falcon. Mezinárodně film zastupuje společnost Bleiberg Entertainment, která je prodejcem práv pro světové uvedení filmu. Skutečnost, že se podařilo již před začátkem natáčení uzavřít smlouvu na celosvětové uvedení, dává tvůrcům potřebnou jistotu pro budoucnost celého projektu.